Dobré ráno, je středa 30.9.2020, 7:07. Dnes má svátek Igor, zítra Olívie/Oliver.

POZNÁVÁNÍ KLIBNY

2020-01-10 09:24:46 | Pavla Škochová ©

Třeťáci se ve čtvrtek 9. ledna 2020 v rámci hodiny prvouky vypravili za poznáváním lidové obchůzky s Klibnou a kozlíky, která neodmyslitelně patří začátkem ledna ke Kovářovu. Děti se dozvěděly zajímavosti uvedeného zvyku a vyzkoušely si v praxi staré dřevěné masky.

Foto: Milan Škoch ©

Součástí akce byl výklad i o významu obchůzky Tří králů, kterou děti z Kovářovánku v praxi prováděly 6. ledna po vsi. Závěr hodiny patřil diskusi o lidových řemeslech, kromě jiného i pečení chleba, které patřilo v usedlostech dříve k běžným činnostem hospodyněk.

Žáci třetí třídy kovářovské základní školy se v rámci vyučování i práce v národopisném souboru Kovářovánek se svou třídní učitelkou Pavlou Škochovou seznamují s lidovými tradicemi své oblasti. Naplňují tak jeden z okruhů schváleného školního vzdělávacího programu základní školy v Kovářově a to rozvoj folklorních tradic regionu.

Akci podpořila společnost Kovářovskétradice.cz

Autor: Pavla Škochová ©